• +48 32 725 95 88
 • biuro@pksystem.com.pl
Pianka polietylenowa

Pianka polietylenowa

Kształtki z pianki polietylenowej przeznaczone są do ochrony produktów podczas transportu oraz przechowywania. Charakteryzują się wysoką zdolnością tłumienia drgań i pochłaniania uderzeń.

Wkładki, kształtki z pianki polietylenowej (PE) niesieciowanej


Idealne rozwiązanie dla opakowań wielokrotnego użytku przeznaczonych do zabezpieczenia wszystkich produktów wrażliwych na drgania oraz uderzenia. Podobnie jak w przypadku pianek sieciowanych, formatki lub kształtki z pianki polietylenowej mogą być wykonywane z pianki o różnych gęstościach oraz w różnej kolorystyce.

Cechą charakterystyczną tych opakowań jest ich trwałość oraz zdolność powrotu do pierwotnego kształtu.

W ofercie posiadamy kilka gęstości materiału, z których produkowane są właściwe kształtki i wkładki. Gęstość materiału dobierana jest w procesie projektowania i zawiera się w szerokim zakresie od 25kg/m3 aż do 146 kg/m3. Szerokie spectrum gęstości pozwala na wykonanie opakowań odpowiednich do zarówno bardzo delikatnych rzeczy (np. twarde dyski komputerowe), jak również do dużych i ciężkich produktów (np. ciężkie maszyny pakowane w drewniane skrzynie).

Zalety kształtek ochronnych z pianki polietylenowej


Niewątpliwie zaletą stosowania kształtek ochronnych z pianki polietylenowej jest doskonała ochrona produktów oraz wysoka estetyka tego rodzaju opakowania. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się nie tylko w transporcie, ale również jako opakowanie do przechowywania. Rozwiązanie szczególne polecane do trwałego, bezpiecznego przechowywania i transportu produktów wymagających skutecznej i trwałej ochrony.

 • Bardzo dobra ochrona produktów.
 • Zachowana estetyka opakowania.
 • Przyjazna środowisku ze względu na możliwość wielokrotnego użycia.
 • Mniejsza ilość użytego materiału w stosunku do opakowań wykonanych ze styropianu, dzięki temu mniejsza ilość odpadów.
 • Opakowania z pianki mogą być ponownie przetwarzane w procesie recyklingu. Ponadto opakowania z tego typu materiału są łatwo przetwarzalne i zawracane ponownie do produkcji surowca, co nie występuje w przypadku styropianu.

Dostępne pianki polietylenowe (Ethafoam):

 • Ethafoam 150 o gęstości 25 kg/m3 kolor biały
 • Ethafoam 220 o gęstości 37 kg/m3 kolor biały, czarny oraz wersja antystatyczna
 • Ethafoam 400 o gęstości 57 kg/m3 kolor biały
 • Ethafoam 700 o gęstości 105 kg/m3 kolor biały oraz czarny
 • Ethaforam 900 o gęstości 146 kg/m3 kolor biały
 • Ethafoam Synergy P2 o gęstości 33 kg/m3 kolor biały, czarny i niebieski
 • Ethafoam Synergy P3 o gęstości 45 kg/m3 kolor biały, czarny i niebieski
 • Ethafoam Synergy P4 o gęstości 64 kg/m3 kolor biały oraz czarny
 • Ethafoam HRC 170 o gęstości 28 kg/m3 kolor szary - czarny
 • Ethafoam HRC 220 o gęstości 35 kg/m3 kolor szary - czarny
 • Ethafoam HRC 400 o gęstości 65 kg/m3 kolor szary – czarny


Mając na uwadze wysoki standard oraz kompleksowość dostarczanych przez nas rozwiązań dla produkowanych opakowań istnieje możliwość przeprowadzenia testów na zrzucanie (drop test).Zastosowanie pianek


Prezentery oraz wkładki wielokrotnego użytku dla narzędzi specjalistycznych z różnych branż. Branża elektroniczna, motoryzacyjna, budownictwo (właściwości izolacyjne oraz dźwiękochłonne).

W celu zaprojektowania optymalnego opakowania potrzebujemy z Państwa strony dostarczenia modelu produktu (zewnętrznych gabarytów, obudowy itp.) oraz informacji na temat wagi.

Cięcie pianki polietylenowej


Oferujemy możliwość nie tylko zaprojektowania odpowiedniej kształtki z pianki dla Państwa produktów, lecz również wycięcia jej zgodnie z projektem.

Nasz park maszynowy pozwala na cięcie, klejenie i frezowanie dowolnych kształtów. Nowością w naszej ofercie jest frezowanie 3D, działanie w trzech płaszczyznach pozwoli na jeszcze dokładniejsze odwzorowanie Państwa produktu, co przełoży się na zwiększone bezpieczeństwo Państwa produktu. Zachęcamy do przekazania Nam Państwa produktu lub jego rysunku technicznego, a my zajmiemy się resztą, od projektu do dostarczenia gotowego opakowania.

Bezpłatny projekt opakowania


Zachęcamy do skorzystania z wyceny tego typu opakowania dla Państwa produktów.

Rodzaje pianek polietylenowych


Głównym dostawcą materiału do produkcji kształtek z pianki polietylenowej jest firma SEALED AIR, która jest zdecydowanym liderem wśród producentów opakowań.

Rodzaje pianek polietylenowych
EthafoamSynergyEthafoam HRC
pianka ekologiczna
Pianka EthafoamPianka SynergyPianka Ethafoam HRC
Idealna dla standardowych projektów, mających na celu głównie zabezpieczenie produktu na czas transportu.Pianka zbliżona strukturą do pianki usieciowanej XPE, natomiast jest od niej dużo tańsza. Nadaje się do recycklingu.Pianka polietylenowa Ethafoam® HRC to pianka zawierająca minimum 65% recyklatu. Materiał ten w 100% nadaje się do ponownego recyklingu, dzięki czemu jest materiałem pro ekologicznym.
Dostępne kolory:
 • biały
 • różowy – ESD
 • czarny
Dostępne kolory:
 • czarny
Dostępne kolory:
 • czarny

Dodatkowym atutem korzystania z kształtek z pianki HRC jest jej ekologiczny aspekt. Ze względu na dużą popularność ekologicznych wypełniaczy kształtki wykonane z pianki HRC będą idealnym rozwiązaniem. Pianka ma bardzo dobre parametry techniczne, występuje w 3 różnych gęstościach co pozwala na dopasowanie odpowiedniego rodzaju materiału do potrzeb naszych klientów. Szary odcień pianki sprawia, że również od strony wizualnej materiał prezentuje się bardzo dobrze.

Opakowania antystatyczne ESD umożliwiają zabezpieczenie produktów, które wymagają dodatkowej ochrony antystatycznej.
Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju kształtki z pianki polietylenowej mogą być uznawane za opakowanie ekologiczne, ze względu na proces recyklingu.

Przetwarzanie pianki


Odpady pochodzące z produkcji kształtek przekazujemy profesjonalnym firmom przetwórczym, które dzięki przetworzeniu kształtek na granulat umożliwiają ponowne wprowadzenie materiału do obrotu.

Produkcję kształtek z pianki polietylenowej zlokalizowaną mamy w dwóch oddziałach, dzięki czemu możemy zapewnić ciągłość produkcji oraz jej bezawaryjność. Dzięki współpracy z profesjonalnymi i kreatywnymi projektantami jesteśmy w stanie zawsze sprostać najtrudniejszym wyzwaniom. Przy każdej realizacji współpracę rozpoczynamy od projektu kształtki a przed realizacją zamówienia wykonujemy prototyp kształtki do akceptacji, co minimalizuje ryzyko jej niedopasowania.

Technologie obróbki pianki

 • frezowanie
 • frezowanie 3D
 • cięcie
 • klejenie
 • łączenie kształtek taśmą dwustronną lub z pomocą ciepłego powietrza

Nasza technologia głównie opiera się na pracy z wykorzystaniem plotera posiadającego nóż oscylacyjny oraz głowicę frezującą. Wybrany przez nas ploter jest najszybszym dostępnym na rynku tego typu urządzeniem. Nóż oscylacyjny pozwala na wycinanie dowolnych kształtów, zarówno o małych gabarytach (4,5 x 4,5 mm), jak i maksymalnych zgodnych z wymiarami wybranej płyty. Dokładność cięcia to aż 0,1 mm. Dzięki głowicy pracującej w 3 osiach możemy wykonać najbardziej skomplikowane kształty. Pozwala to również na odpowiednie dobranie materiału i tworzenie kształtów trójwymiarowych. Obróbka 3D umożliwia zaprojektowanie kształtki, która idealnie dopasuje się do kształtu zabezpieczanego przedmiotu.

Obróbka frezowania jest w pełni zautomatyzowana i zintegrowana z nożem oscylacyjnym co przedkłada się na wysoką jakość wykonania. Opakowania z pianki o większych gabarytach wymagają ´´obróbki cieplnej´´ ( zgrzewania za pomocą ciepłego powietrza ) co pozwala na łączenie materiału w dowolny sposób, który ogranicza tylko wyobraźnia. Obróbka taka usuwa niedoskonałości podczas frezowania oraz pozwala na tworzenie zaawansowanych kształtów o dużych gabarytów.
Posiadamy również skaner 3D, który umożliwia dokładne odwzorowanie kształtu pakowanego elementu.

Oprogramowanie do projektowania i produkcji pianek
Przy projektowaniu i produkcji opakowań z pianki polietylenowej wykorzystujemy najnowsze wersje takich programów jak:

 • Solidworks
 • Edgecam


Przykładowe realizacje


Opakowania na sprzęt specjalistyczny

Opakowania na sprzęt specjalistyczny
Opakowania na sprzęt specjalistyczny

Opakowania na narzędzia

Opakowania na narzędzia
Opakowania na narzędzia

Opakowania zbiorcze

Opakowania zbiorcze

Grzebienie zabezpieczające

Grzebienie zabezpieczające z pianki


Współpraca z firmą Schwung Design w zakresie produkcji opakowań przeznaczonych do transportu lamp.

Na tym krótkim filmie widoczny jest proces pakowania elementów lamp w kształtki z pianki polietylenowej specjalnie zaprojektowane i wykonane przez naszą firmę.

Przygotowanie kształek z których wykonane jest wypełnienie swoje życie zaczyna w programie w którym projektowane są wszystkie elementy opakowania. Następnie w programie przygotowywany jest program cięcia arkuszy pianki w taki sposób, aby optymalnie wykorzystać surowiec z którego wycinane będą wszystkie elementy wkładki.

Ostatecznie gotowy projekt trafia do wycinarki CNC marki Kimla, która wycina gotowe elementy. Po połączeniu wszystkich elementów na linii produkcyjnej gotowy produkt trafia do odbiorcy.


W przypadku globalnych projektów współpracujemy z laboratoriami zlokalizowanymi w Niemczech, UK i we Włoszech.

Pianki polietylenowe a ekologia


Wybierając piankę polietylenową niesieciowaną jesteśmy w stanie sprostać ekologicznym wymogom opakowań. Pianka, z której korzystamy produkując opakowania jest zwolniona od podatku od plastiku. Unia Europejska wprowadziła podatek od wszystkich surowców, które nie nadają się do recyclingu, która miała pozytywnie wpłynąć na gospodarkę odpadami.

Galeria produktu

 

PK SYSTEM Sp. z o.o.
ul. Dolna 12, 44-100 Gliwice
+48 32 725 95 88 biuro@pksystem.com.pl
www.pksystem.com.pl

Katarzyna Malina
Dział pianek
   
+48 728 992 483
k.malina@pksystem.com.pl

Karol Poloczek
Specjalista ds. sprzedaży
 
+48 694 675 770
karol@pksystem.com.pl

Ewelina Michalska
Dział sprzedaży i windykacji
 
+48 660 578 354
ewelina.michalska@pksystem.com.pl

Monika Gołub
Specjalista ds. fakturowania,
logistyki i zaopatrzenia

 
+48 882 495 925
monika@pksystem.com.pl

Katarzyna Poloczek
Kierownik działu sprzedaży
 
+48 602 578 550
katarzyna@pksystem.com.pl

Piotr Konczelski
Dyrektor, inż. techniczny
   
+48 32 725 95 88
biuro@pksystem.com.pl

© 2024 PK System. Warunki użytkowania | Polityka prywatności
Webdesign: VdeMedia